افزایش «مالیات مسکن خالی» در تورنتو از یک درصد به سه درصد ارزش واحد مسکونی

شورای شهر تورنتو دیروز چهارشنبه ۱۱ اکتبر در جلسه‌ای افزایش میزان مالیات واحدهای مسکونی خالی را تصویب کرد. بدین ترتیب، «مالیات مسکن خالی» در تورنتو از یک درصد به سه درصد افزایش یافت. 

طبق تغییرات جدید، هر کس که مشمول پرداخت مالیات شود (در صورت خالی بودن ملک مسکونی به مدت شش ماه در سال قبل و عدم سکونت در آن) باید سالانه ۳ درصد ارزش ملک خود را به عنوان مالیات بپردازد. 

اولیویا چاو در این جلسه اعلام کرد که هزینه‌های مسکن بسیار بالاست. بنابراین، ما از سرمایه گذارانی که در بحبوحه بحران مسکن، واحدهای مسکونی خود را خالی نگه می‌دارند می‌خواهیم مالیات بیشتری بپردازند تا شهر درآمد بیشتری کسب کند. 

طرح «مالیات مسکن خالی» در سال ۲۰۲۱ به تصویب شورای شهر رسید و از سال گذشته اجرایی شد. طبق آمار، این طرح در اولین سال اجرایی شدن خود، حدود ۵۴ میلیون دلار برای شهر تورنتو درآمد داشته. 

به گفته کارشناسان با فرض بر اینکه تعداد واحدهای مسکونی خالی ثابت بماند، این افزایش مالیات می‌تواند ۵۰ میلیون دلار درآمد بیشتر برای شهر به همراه داشته باشد. 

البته آن‌ها پیش بینی می‌کنند که رفته رفته میزان درآمد شهر تورنتو از طرح مالیات مسکن خالی کم شود، چون تمایل مالکان به اجاره دادن واحد خود وعدم پرداخت مالیات بیشتر می‌شود.