پیش بینی جدید اقتصاددانان: نرخ تورم کانادا تا آخر امسال نصف می شود

بعضی کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند که احتمالا تا پایان سال جاری (۲۰۲۳)، نرخ تورم کانادا نصف می شود و به حدود ۳ درصد کاهش پیدا می کند.

شرکت RSM Canada (فعال در حوزه خدمات مالیاتی و حسابرسی) با انتشار این گزارش پیش بینی کرده که در نهایت در سال ۲۰۲۴، بانک مرکزی به هدف خود که همان تورم ۲ درصدی است، خواهد رسید.

همچنین، اقتصاددانان این شرکت پیش بینی کرده‌اند که اواسط سال جاری، مجددا بانک مرکزی نرخ بهره پایه را افزایش می‌دهد و به ۴٫۷۵ درصد می‌رساند و شاید آن را برای مدتی همچنان بالا نگه دارد و فعلا خبری از کاهش نرخ بهره نیست.

نرخ تورم کانادا در ماه ژانویه به ۵٫۹ درصد کاهش یافته اما هزینه های اسکان (shelter) با تورم ۶٫۶ درصدی رو به رو بوده. شاخص هزینه بهره وام مسکن (mortgage interest cost index) هم در ژانویه حدود ۲۱ درصد افزایش داشته.

به عقیده اقتصاددانان، تورم و افزایش نرخ بهره بازار مسکن را خراب کرده و بر تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

آن‌ها پیش بینی می‌کنند که تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۲۰۲۳ به حدود ۱ درصد کاهش پیدا کند و مجددا در سال ۲۰۲۴ با کمی افزایش به حدود ۲ درصد برسد. این در حالی است که سال گذشته تولید ناخالص داخلی کشور ۳٫۲۵ درصد رشد داشته.