می خواهید در آنتاریو با پزشک ملاقات کنید؟ پول بدهید تا کارتان زودتر راه بیفتد

برخی از پزشکان آنتاریو، یک آپشن اضافی برای بیماران خود در نظر گرفته‌اند تا بیماران با پرداخت پول یا به اصطلاح تهیه اشتراک، بتوانند سریع‌تر توسط یک پزشک پرستار (nurse practitioner) ویزیت شوند.

افزایش بیماری تنفسی در کودکان و لیست انتظار طولانی بیماران باعث شد تا شرکت Kindercare Pediatrics در تورنتو، یک برنامه پزشک و پرستار راه اندازی کند.

این برنامه که Kindercare365 نام دارد، بر اساس کمک گرفتن از پزشکان پرستار طراحی شده. پزشک پرستار یا nurse practitioner، پرستاری است که اجازه دارد اکثر وظایف پزشک خانواده – مثل تشخیص بیماری‌ها و تجویز دارو – را انجام دهد.

طبق این برنامه، خانواده‌ها با تهیه یک اشتراک می‌توانند خیلی سریع یک قرار ملاقات مجازی با پزشک پرستار داشته باشند (از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب) و در صورت لزوم پزشک پرستار را حضوری ملاقات کنند، آن هم نهایتا روز بعد.

هزینه این اشتراک، ۲۹ دلار در ماه برای یک فرزند و ۵۹ دلار در ماه برای دو تا پنج فرزند است.

آیا این طرح قانونی است؟

به طور کلی قانون سلامت کانادا اخذ هزینه برای انجام خدمات ضروری پزشکی که تحت پوشش برنامه درمانی استان هستند را ممنوع کرده است.

اما از آنجایی که خدمات پزشک پرستار تحت پوشش طرح بیمه درمانی آنتاریو (OHIP) قرار نمی‌گیرند، دریافت هزینه برای آن ها قانونی است.

تعدادی از پزشکان عقیده دارند که فقط افراد مرفه جامعه می‌توانند از این طرح استفاده کرده و اشتراک تهیه کنند و عملا فایده‌ای برای قشر کم درآمد ندارد. بنابراین، بهتر است دولت بودجه‌ای برای چنین برنامه‌های تیمی در نظر بگیرد تا همه بیماران بتوانند سریع‌تر به خدمات پزشکی دسترسی پیدا کنند.

همچنین، به نظر بیماران این طرح باعث می‌شود که مردم برای دسترسی به خدمات پزشکی مجبور به تهیه اشتراک شوند و به نوعی برای داشتن پزشک خانواده باید هزینه پزشک پرستار را پرداخت کنند.

در حال حاضر، استان آنتاریو با کمبود پزشک خانواده مواجه است و شهروندان برای ملاقات با پزشک باید در لیست انتظار طولانی قرار بگیرند.