کدام شهرهای کانادا آلوده ترین هوا را دارند؟ مونترال، ویندزور، همیلتون در صدر فهرست

شرکت HouseFresh، یک گزارش تهیه کرده و در آن میزان استنشاق آلاینده‌ها را در شهرهای جهان بر حسب تعداد نخ سیگار بیان کرده است.

این گزارش نشان می دهد، مونترال کثیف‌ترین هوای کانادا را دارد و ساکنان آن به طور غیرمستقیم آلاینده زیادی استنشاق می‌کنند. میزان آلاینده استنشاق شده در این شهر، معادل ۱۲۴ نخ سیگار در سال برآورد شده.

پس از مونترال، ساکنان شهرهای ویندزور و همیلتون معادل ۱۲۳ نخ و ۱۱۶ نخ سیگار در سال، هوای آلوده استنشاق می‌کنند و در رتبه دوم و سوم این رتبه‌بندی قرار گرفته اند.

تورنتو در این رده بندی در رتبه نهم کانادا قرار گرفته و ساکنان این شهر در سال معادل ۱۰۴ نخ سیگار، هوای آلوده وارد ریه های خود می کنند.

در سطح جهانی، شهر داکا (پایتخت بنگلادش) کثیف‌ترین هوا را در بین پایتخت‌های جهان دارد. ساکنان داکا سالانه معادل ۱۱۷۶ نخ سیگار هوای آلوده تنفس می‌کنند.

در مقابل، شهر برن (پایتخت سوئیس)، پاک‌ترین هوا را در بین پایتخت‌های جهان دارد. مردم برن سالانه معادل ۱۱ نخ سیگار هوای آلوده تنفس می‌کنند.

تهران هم در این رده بندی، رتبه دوازدهم جهان را دارد. ساکنان تهران انگار سالی ۵۸۶ نخ سیگار می کشند. یعنی طبق این گزارش، هوای تهران ۵٫۶ برابر آلوده تر از تورنتو و نزدیک به ۱۰ برابر آلوده تر از ونکوور است.

به طور کلی، نتایج این گزارش نشان می‌دهد که کشور کانادا از نظر کیفیت هوا وضعیت مطلوبی در بین سایر کشورها دارد. اما آتش سوزی جنگل‌ها و انتشار گازهای گلخانه‌ای رفته رفته از این کیفیت خوب – مخصوصا غرب کانادا و شمال آنتاریو – می‌کاهد.

آلوده‌ترین شهرهای کانادا و میزان آلودگی آن‌ها بر اساس تعداد نخ سیگار:

1.Montreal, 124
2. Windsor, Ont., 123
3.Hamilton, Ont., 116
4.Kitchener, Ont., 115
5. Ottawa, 113
6.London, Ont., 110
7.Quebec City, 109
8.Mississauga, Ont., 108
9.Toronto, 104
10.Edmonton, 97
11.Oshawa, Ont., 96
12.Winnipeg, 88
13.Victoria, 86
14.Calgary, 83
15.Halifax, 80
16.Vancouver, 59