هشدار رگولاتوری به مشاوران املاک آنتاریو: درباره نشانه های کلاهبرداری دقت کنید

شورای املاک و مستغلات آنتاریو (RECO) به مشاوران املاک هشدار داده که هنگام بررسی هویت فروشنده و خریدار هوشیارتر و دقیق‌تر عمل کرده و هر چیز مشکوک و متناقض را بررسی کنند.

در واقع The Real Estate Council of Ontario، یک نهاد رگولاتوری مشاوران املاک در استان است و روی فعالیت آنها نظارت می کند.

در پی وقوع چندین کلاهبرداری مسکن و فروش ملک با هویت جعلی، این نهاد در یادداشتی از اعضای خود خواسته تا آگاهانه‌تر به وظایف خود عمل کنند.

به طور کلی در یادداشت منتشر شده، این نهاد از مشاوران املاک خواسته تا مدارک هویتی و عکس افراد را به دقت بررسی کنند.

عکس باید از نظر ظاهر و میزان سن تطابق داشته باشد. همچنین، از موارد جزئی مثل اشتباه تایپی یا املایی یا سایر اشتباهات ساده نگذرند.

حتی می‌توانند برای اطمینان بیشتر، از فروشنده سوالات جزئی در مورد ملک بپرسند. سوالاتی که جواب آن‌ها را فقط صاحبخانه می‌داند.

این نهاد متذکر شده که در صورت سهل انگاری کارگزار یا مشاور املاک، ممکن است تا ۵۰ هزار دلار جریمه شده و یا مجوز او (Realtor’s registration) لغو یا تعلیق شود.

قرار است در آینده نزدیک آیین نامه مشاوران املاک تحت قانون Real Estate and Business Brokers Act به روزرسانی و بعضی مقررات جدید در آن گنجانده شود. احتمالا این آیین نامه از اول آپریل اجرایی خواهد شد.

یکی از کارشناسان بیمه توصیه کرده تا تایید هویتی چند عاملی (multi-factor ID verification) در آیین نامه جدید آورده شود.

یعنی مشاور املاک ملزم شود حتما چندین مورد را برای بررسی هویت خریدار و فروشنده چک کند. تایید هویت از طریق عکس، گزارش کارت اعتباری و شماره تلفن از فاکتورهای مهمی هستند که باید بررسی شوند.