مدیران فروشگاه های زنجیره ای کانادا برای پاسخگویی درباره افزایش قیمت ها احضار شدند

بعضی از مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ کانادا، برای پاسخگویی در رابطه با افزایش قیمت مواد غذایی به پارلمان احضار شدند.

روز دوشنبه ۱۳ فوریه، یک کمیته در مجلس عوام کانادا (House of Commons) برای بررسی تورم مواد غذایی تشکیل شد.

در این کمیته، نماینده حزب NDP درخواست کرد تا در جلسه بعدی این نشست، مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای کانادا (Loblaw وMetro و Empire) هم شرکت کنند. این نظر با حمایت نمایندگان دیگر احزاب همراه بود.

طبق داده های آمار کانادا، قیمت مواد غذایی خریداری شده از فروشگاه‌ها در سال ۲۰۲۲، تقریبا ۱۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و این سریع‌ترین روند رشد قیمت‌ها از سال ۱۹۸۱ تا الان بوده است.

تورم مواد غذایی باعث شده بسیاری از مردم – مخصوصا اقشار آسیب‌پذیر جامعه – روز به روز لیست خرید گروسری خود را کوچکتر کرده و کمتر خرید کنند.

این در حالی است که قیمت مواد غذایی در فروشگاه‌ها بالاتر رفته و درآمد فروشگاه‌های زنجیره‌ای روز به روز بیشتر می‌شود.

سال گذشته، دولت لیبرال به شورای رقابت دستور داد تا روند افزایش قیمت در فروشگاه‌ها را بررسی کند و از عادلانه بودن قیمت‌ها مطمئن شود.

در حال حاضر نامساعد بودن شرایط جوی، جنگ اوکراین و اختلالات زنجیره تامین از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت مواد غذایی هستند.

اما خیلی ها معتقدند که حرص و طمع فروشگاه های بزرگ زنجیره ای، باعث شده که قیمت مواد غذایی بیش از حد معمول افزایش پیدا کند. بعضی گزارش ها حاکی از این است که افزایش قیمت برخی اقلام در فروشگاه های زنجیره ای، بیشتر از میزان تورم کالاها است.

حالا باید دید که نتیجه این تحقیقات به کجا می رسد و آیا واقعا طمع فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم از عوامل تاثیرگذار بر روی افزایش قیمت مواد غذایی بوده یا نه.