عدم اعتبار مدرک رشته سونوگرافی یک کالج خصوصی در آنتاریو و ضرر دانشجویان

بیش از ۹۰ دانشجو که در رشته سونوگرافی از یک کالج خصوصی در آنتاریو فارغ التحصیل شده‌اند، زحماتشان بر باد رفته و به آن ها گفته شده که اجازه کار در زمینه شغلی خود را ندارند.

این در حالی است که آنتاریو با کمبود شدید کادر درمان مواجه است.

این دانشجویان مارچ ۲۰۲۲ از Canadian All Care College فارغ التحصیل شده اند.

اما سپس متوجه شده‌اند که رشته آن‌ها معتبر نیست و نمی‌توانند در آزمون سونوگرافی کانادا (Canada Sonography Exam) شرکت کنند و به عنوان تکنسین سونوگرافی (ultrasound technologist) استخدام شوند.

در این رابطه وزارت علوم آنتاریو گفته که در سال ۲۰۲۲ مشخص شده که رشته سونوگرافی تشخیصی (Diagnostic Medical Sonographer) کالج Canadian All Care با استانداردهای حرفه ای پرتو پزشکی و تصویربرداری آنتاریو مطابقت ندارد، بنابراین مدرک این رشته فاقد اعتبار است.

از آن زمان تا حالا وزارتخانه با این مسئله درگیر است تا شهریه دانشجویان به آن‌ها برگردانده شود تا آن‌ها بتوانند در کالج دیگری ادامه تحصیل دهند.

علیرغم بازپرداخت شهریه به دانشجویان، آن‌ها همچنان ناراضی هستند چون علاوه بر ضرر مالی، دو سال از وقت آن‌ها هم تلف شده و حالا باید مجددا در جای دیگری ثبت نام کنند و درس بخوانند.

مدیر کالج Canadian All Care گفته که تمام تلاش خود را برای دریافت اعتبار رشته سونوگرافی انجام داده اما نتیجه بخش نبوده و امیدوار است در آینده این مشکل برطرف شود.

به گفته او، در طی ۲۰ سال فعالیت کالج و تدریس ۱۵ رشته مختلف، تا به حال چنین اتفاقی نیفتاده است و او از مشکل به وجود آمده عمیقا ناراحت و متاسف است.