۱۰ نکته برای تبلیغ در گروه های تلگرام

در این مطلب بدون استفاده از اصطلاحات فنی تلاش می‌کنم که چند نکته مختصر و کاربردی را برای بهبود تبلیغات بیزینس های کوچک و متوسط بیان کنم که رعایت آنها می تواند بازدهی تبلیغات شما را در گروه های مخصوص تبلیغات در تلگرام بالاتر ببرد.

۱ – مردم کم توجه هستند

اگر تصورتان از مخاطب گروه های تلگرام یک بانوی زیباست که موهای طلایی مرتبی دارد و روی یک کاناپه نشسته و یک ماگ پر از قهوه گرم و خوشبو در دست دارد و با دقت و حوصله تک تک پست های تبلیغاتی گروه را می خواند و با لبخندی زیبا و آرام از خواندن آگهی های ما لذت می برد، متاسفانه تصورتان به شدت اشتباه است.

در بهترین شرایط مخاطب شما بین دو تا از امور روزمره اش یکی دو دقیقه وقت آزاد پیدا کرده و خیلی سریع دارد یک نگاهی به گروه می اندازد. خیلی سریع از بالا به پایین پست ها را رد می کند و بعد هم گوشی اش را قفل می کند و می رود. همین!

این هنر شماست که بتوانید از بین همه تبلیغ ها توجه مخاطب را جلب کنید. باید بتوانید توجه مخاطبی که حواسش به خیلی چیز های دیگر غیر از تبلیغ شماست جلب کنید، در ذهن او ایجاد نیاز کنید یا به یکی از نیاز هایی که در پس ذهنش هست پاسخ دهید. این کار خیلی دشواری است اما کما بیش ممکن است. چگونه؟ به خواندن ادامه دهید.

۲ – از تصویر بهترین استفاده را ببرید

تصویر ها جادو می کنند. یک تصویر ایده آل برای تبلیغ شما، تصویری است که دو ویژگی مهم داشته باشد. اول اینکه در میان انبوه تبلیغ های رنگارنگ بتواند توجه مخاطب شما را جلب کند و دوم اینکه پیام کلی شما را در کسری از ثانیه منتقل کند. تاکید می کنم که پیام کلی شما و نه تمام حرف هایی که دارید.تصویر فقط قرار است باعث شود که مخاطب یک لحظه متوقف شود و آگهی شما را نگاه کند. همین و نه بیشتر.

مثال میزنیم. فرض کنید یک نفر به دنبال خرید یک ملک مسکونی است. قطعا یک تصویر واضح از یک خانه با یک تابلو فروش توجه این شخص را جلب می کند و باعث می شود که متوقف شود و آگهی را با دقت ببیند. تصویر خود مشاور املاک و یک سری نوشته ریز مبنی بر اینکه چه خانه هایی الان برای فروش یا اجاره موجود است در دید مخاطب کم توجه، فقط تصویر یک آدم است با یک سری نوشته ریز! حتی متوجه نخواهد که شد که این آدم چه کاره است و چه چیزی ارائه می کند.

مثال دوم، فرض کنید یک خانم بدش نمی آید که ابرو هایش را تتو کند. شک و شبهه هم دارد و مدتی است که گاهی به این موضوع فکر می کند. شما به عنوان یک آرایشگر که این خدمات را ارائه می دهید، تصویر تبلیغ تان بهتر است که یک ابروی زیبا باشد با یک عبارت بزرگ مبنی بر تتوی ابرو. هم توجه مخاطب احتمالی را جلب کرده اید، هم جلوه ای از زیبایی ابروی رویایی را به ایشان نشان داده اید. همین. بقیه حرف های تان را در متن آگهی بزنید. مورد بعدی در باره متن است.

۳ – متن خوب بنویسید

وقتی که تصویر آگهی شما موفق شد که نگاه مشتری احتمالی را جلب کند، در واقع مخاطب به شما این اجازه را داده است که کمی بیشتر بگویید. یکی دو ثانیه هم بیشتر وقت ندارید. بله یک، دو و تمام. اینجاست که متن شما وارد بازی می شود. کلمات ابتدایی متن شما در یکی دو ثانیه باید ذهن مخاطب را قانع کند که این تبلیغ ارزش بیش از دو ثانیه وقت گذاشتن را دارد.

واقعیت این است که معمولا کسی متن شما را دقیق نمی خواند. معمولا یکی دو خط اول متن شما خوانده می شود و ذهن شخص تصمیم می گیرد که به خواندن ادامه بدهد یا از روی آگهی شما رد شود. سعی کنید جمله هایتان خیلی ساده باشد که مخاطب در یک تا دو ثانیه ای که به شما توجه می کند بتواند منظور شما را بفهمد. از نوشتن متن های طولانی و جمله های پیچیده به شدت خودداری کنید. اگر کسی جمله ای را نفهمد، هیچ وقت بر نمی گردد تا از اول جمله دوباره بخواند، بلکه از روی آگهی شما رد می شود.

سعی کنید در کلمات ابتدایی خیلی واضح و دقیق بیان کنید که شما چه کاری انجام می دهید، چه کالا یا خدماتی ارائه می کنید و چه مشکلی را می توانید حل کنید. تنها در این حالت است که ممکن است ادامه متن شما خوانده شود.

۴ – مخاطبان مختلف را با تبلیغ های مختلف هدف بگیرید

فرض کنید که شما یک وکیل هستید که هم خدمات ثبت کمپانی و برند را ارائه می کنید، هم دعاوی حقوق خانواده را پوشش می دهید. بهتر است که برای این دو دسته از خدمات دو آگهی مختلف بسازید و جداگانه منتشر کنید. وقتی که خدمات مختلف خودتان را در آگهی های مختلف پوشش می دهید، این فرصت را دارید که در انتخاب تصویر یا جمله بندی ها تخصصی تر عمل کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر شما دو خدمت مختلف ارائه می کنید و احتمال اینکه یک مشتری از هر دو این خدمات همزمان استفاده کند کم است، حتما آگهی های مربوطه را از هم جدا کنید.

۵ – تکرار کنید، هر روز و در همه گروه ها

اکثر گروه های تبلیغاتی تورنتو این اجازه را به شما می دهند که روزی دوبار تبلیغ خودتان را منتشر کنید. حتما هر روز و روزی دوبار تبلیغ تان را منتشر کنید. چرا؟ در هر روز تعداد زیادی پست تبلیغاتی در هر گروه منتشر می شود. اکثر مخاطبان معمولا چند پست آخر از گروه را می بینند و می روند.

سعی کنید در ساعات مختلف روز تبلیغ خودتان را منتشر کنید. مثلا یک روز ۹ صبح و ۵ بعد از ظهر. یک روز ۱۱ صبح و ۷ شب. به این صورت احتمال اینکه توسط افراد مختلف با عادت های بازدید مختلف دیده شوید بالاتر می رود.

نکته بعدی این است که اگر یک مخاطب به خدمات شما نیاز داشته باشد، ممکن است که در آن لحظه خاص نتواند با شما تماس بگیرد یا فرصت عکس العمل نشان دادن به شما را نداشته باشد یا حتی نیاز داشته باشد که بیشتر فکر کند. ممکن است این مخاطب به تبلیغ امروز شما عکس العملی نشان ندهد ولی فردا با شما تماس بگیرد. بنابراین باید فردا هم تبلیغ شما را ببیند.

در همین گروه های تورنتو افراد بسیاری را می توان مثال زد. مانند آقایی به نام حمید که مجسمه های فلزی تولید می کنند. ایشان از روز های اولیه شروع به کار گروه های تبلیغاتی تورنتو تقریبا هر روز تبلیغ خودشان را در همه گروه هایی که می توانند منتشر می کنند. همه هم تبلیغ ایشان را بار ها و بارها دیده اند و اگر روزی کسی تصمیم بگیرد که مجسمه بخرد، حتما به ایشان مراجعه خواهد کرد. مثل آقا حمید باشید.

۶ – به قوانین گروه ها احترام بگذارید

تعداد گروه های خوب و پر مخاطب خیلی زیاد نیست. شاید به ده تا هم نرسد. از طرفی مدیریت گروه کار سختی است و ادمین ها به راحتی کسی که دردسر درست می کند را از گروه اخراج می کنند یا به هر حال یک بلایی بر سرش می آورند که دیگر نتواند در گروه مطلبی منتشر کند. لذا قوانین هر گروه را به دقت مطالعه کنید و به آن عمل کنید.

به عنوان مثال در بعضی از گروه ها انتشار آگهی های لینک دار ممنوع است. یا مثلا بعضی گروه ها فقط در روز های خاصی اجازه انتشار آگهی می دهند. این قوانین را رعایت کنید تا شما را اخراج نکنند.

۷ – کانال تلگرام داشته باشید

اصولا اینطور نیست که مشتری احتمالی شما پول در جیب و گوشی در دست و با تصمیم صد در صد، گروه های تبلیغاتی را مرور کند. در اکثر مواقع مشتری مورد نظر ممکن است به خدمات شما واقعا نیاز داشته باشد ولی الان وقت کافی برای تماس با شما یا پول کافی برای خرید از شما یا حوصله حرف زدن با شما را نداشته باشد، یا اینکه اساسا خدمات شما را برای زمان نامعلومی در آینده بخواهد. اینحاست که یک کانال به کار می آید.

مثلا شما یک کیترینگ هستید که برای میهمانی ها غذا های خوبی آماده می کنید. مخاطب شما خدمات شما را لازم دارد ولی نه در این لحظه، بلکه دوست دارد دفعه بعدی که میهان دعوت کرد از کیترینگ شما غذا سفارش بدهد. اگر شما یک کانال داشته باشید، به مشتریان احتمالی این فرصت را داده اید که در کانال شما عضو شوند تا بعدا شما را راحت تر پیدا کنند و به خودتان این فرصت را داده اید که به جای هیاهوی گروه های تبلیغاتی، در زمین بازی ای که متعلق به خود شماست با مشتری ارتباط موثر تر و طولانی مدت تری برقرار کنید، به مشتری اطلاعات کامل تری بدهید و نمونه کار های خودتان را به نمایش بگذارید. اصولا کانال تلگرام، صفحه اینستاگرام یا وب سایت شما نمایشگاه کالا و خدمات شماست. در گروه تبلیغاتی به علت طبیعت آن، شما توجه و زمان خیلی کمی را از مشتری می توانید توقع داشته باشید اما در کانال خودتان اینطور نیست، بلکه فرصت زیادی دارید تا بتوانید مشتری را جذب کنید.

چون در این قسمت مثالی از کیترینگ زدیم به عنوان نمونه اشاره می کنم که در گروه های تورنتو دو بیزینس کیترینگ هستند که کانال هم دارند. یکی کیترینگ تی شین و دیگری کیترینگ مامان سونیا. این دو مجموعه به بهترین شکل از کانال های خودشان استفاده می کنند. از اینها الگو بگیرید.

۸ – در دسترس باشید و سریع و درست پاسخ بدهید

مشتریان مانند آهوان گریز پای و برگ های پاییزی در طوفان هستند، در لحظه تصمیم می گیرند و در لحظه هم پاسخ می خواهند. اگر آگهی شما موفق باشد و بتواند مشتری را قانع کند که با شما تماس بگیرد ولی شما به مشتری پاسخ ندهید، مشتری از دست رفته است.

در این مطلب در مورد تلگرام صحبت می کنیم. فرض کنید که خود شما به دنبال یک خدمات خاص هستید و دو نفر را پیدا کرده اید و می خواهید که سوالاتی در مورد خدمات شان بپرسید. به هر دو در تلگرام پیام می دهید. یکی از آنها سریع و با حوصله به شما پاسخ می دهد و شما را راهنمایی می کند و شما تصمیم تان را می گیرید و از ایشان خرید می کنید. نفر دوم بعد از ۶ ساعت به شما پاسخ می دهد. درست وقتی که شما کار را تمام کرده اید، پول را داده اید و خدمات یا کالا را خریده اید. نفر دوم به وضوح در رقابت باخته است.

تلگرام یک وسیله ارتباطی سریع است. کسی که به شما پیامی می دهد توقع دارد که سریع پاسخ دریافت کند. اگر در حال حاضر فرصت پاسخ دادن ندارید، یا در جلسه هستید، یا به هر طریقی نمی توانید در لحظه پاسخ بدهید، حداقل جواب سلام مشتری تان را بدهید و به ایشان بگویید که سه ساعت دیگر برای او توضیح خواهید داد. مشتری ممکن است این را درک کند اما بدون جواب ماندن اولین پیامش را بعید است تحمل کند. دنیا منتظر ما نمی ماند.

۹ – آگهی های جدید بسازید

بعد از مدتی، آگهی شما به چشم مخاطبان عادی خواهد شد و ذهن مخاطبان ممکن است آن را نادیده بگیرد. مثل یک بیلبورد که هر روز در یک مسیر دیده شود. بعد از چند روز ذهن مخاطب دیگر آن را نمی بیند. سعی کنید هر از چند گاهی تصاویر و نوشته های آگهی تان را تغییر دهید تا همچنان در کانون توجه ذهن مخاطبان تان باشید. سعی کنید تا جایی که طبیعت بیزینس شما اجازه می دهد، گاهی پروموشنی، تخفیفی، فروش ویژه ای ارائه کنید، یا برای مناسبت های خاص محصولات خاصی ارائه کنید که بتوانید بر اساس آنها تبلیغات جالب تری منتشر کنید. مثلا اگر کیک تولید می کنید، کیک هایی ویژه شب یلدا خیلی جالب توجه خواهد بود.

۱۰ – مطالعه کنید و به روز باشید

تبلیغات یک رشته از دانش بشری و مجموعه ای از مهارت ها و هنر های مختلف است. اگر می توانید از متخصصان تبلیغات کمک یا مشورت بگیرید. اگر خودتان شخصا تبلیغات بیزینس خودتان را انجام می دهید، سعی کنید در این زمینه اطلاعات خودتان را افزایش دهید. گه گاهی مقاله ای بخوانید، سرچی بکنید … سعی کنید دانش خودتان را در این زمینه ارتقا دهید. من هم در وبلاگ هموطن سعی می کنم که مطالبی را منتشر کنم که شاید در این زمینه مفید باشند. می توانید در زیر همین مطلب، در خبرنامه هموطن عضو شوید تا مطالب جدید به ایمیل شما ارسال شوند و آنها را از دست ندهید.

در یوتیوب، اینستاگرام و هر شبکه اجتماعی که مورد علاقه شماست، انبوهی از مطالب در مورد مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. حتما در یکی دو صفحه مرتبط عضو شوید و مطالب آنها را دنبال کنید و در تبلیغات خودتان به کار ببرید. امیدوارم که هر روز موفق تر از دیروز باشید.